Znieczulenie do badań i zabiegów

NSZOZ Medyk wykonuje badania i zabiegi w tzw. sedoanalgezji oraz w pełnym znieczuleniu z udziałem anastezjologa i pielęgniarki anastezjologicznej.

Środki wywołujące sedację (uspokojenie) są podawane dożylnie ze środkami przeciwbólowymi działającymi ogólnie. Leki uspokajające, takie jak np. Midazolam mogą być kojarzone dla wzmocnienia efektu ze środkiem przeciwbólowym. Ze środków przeciwbólowych ogólnie działających stosuje się najczęściej Fentanyl.

Opis metody znieczulenia.

  • Przed badaniem wymagana jest zgoda pacjenta.
  • Do badania pacjent powinien przyjść z osobą towarzyszącą.
  • Podczas znieczulenia osoba badana jest pod opieką lekarza i pielęgniarki posiadającej ukończony kurs w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii.
  • Podczas sedoanalgezji badany nie odczuwa bólu, a jego świadomość jest ograniczona.
  • W pełnym ogólnym znieczuleniu anastezjolog podaje leki anastetyczne, które wprowadzają pacjenta w stan uśpienia. Pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Nie pamięta badania lub zabiegu.

Procedura wykonywania znieczulenia

Przed przystąpieniem do znieczulenia pielęgniarka kontroluje ciśnienie tętnicze krwi, tętno oraz pomiar tlenu we krwi. W tym celu zakłada się pulsoksymetr na palec który wskazuje czy utlenowanie krwi jest właściwe.

Zawsze kontroluje się częstość akcji serca (puls) a także ciśnienie tętnicze krwi.

Niezależnie od tego jakie stosujemy znieczulenie - zawsze zakłada się wenflon do żyły przez który w czasie znieczulenia można podawać leki. Wenflon mocuje się plastrami do skóry aby zapobiec jej wysunięciu się z żyły.

Sposób przygotowania do znieczulenia

  • Każdy pacjent u którego planowane jest wykonanie znieczulenia powinien zaprzestać spożywania posiłków i płynów co najmniej na 6 godzin przed badaniem.
  • Przed rozpoczęciem samego znieczulenia poleca się oddanie moczu aby pęcherz moczowy był maksymalnie opróżniony.
  • Zaleca się również usunięcie z ust ewentualnej protezy zębowej ponieważ mogłaby ona zostać uszkodzona w trakcie wykonywania intubacji czy też utrudniać oddychanie.

Po znieczuleniu każdy pacjent pozostaje pod nadzorem medycznym (lekarza lub pielęgniarki). W bezpośrednim okresie po znieczuleniu nadzoruje się u pacjenta również czynność oddychania i krążenia krwi. Po stwierdzeniu że jest ona prawidłowa z pozycji leżącej można przejść do pozycji siedzącej, a po krótkiej obserwacji, jeśli pacjent toleruje tę pozycję, może podjąć próbę chodzenia. Przeważnie przez okres około godziny powinno się przebywać pod nadzorem medycznym, potem można udać się do domu pod opieką osoby towarzyszącej, jeżeli badanie diagnostyczne było wykonywane w warunkach ambulatoryjnych.

Przez co najmniej 12 godzin nie powinno się prowadzić samochodu i innych pojazdów, ani też obsługiwać maszyn.

Pacjent po znieczuleniu podaniu środków uspokajających czy przeciwbólowych może odczuwać zawroty głowy, szczególnie przy zmianie pozycji oraz nudności. Pojawienie się jakichkolwiek niejasnych objawów należy niezwłocznie zgłosić pielęgniarce lub lekarzowi. 

Możliwe powikłania.

Prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań groźnych dla życia jest znikome i zależy przede wszystkim od stanu ogólnego pacjenta oraz rodzaju wykonywanego zabiegu endoskopowego. Do najczęstszych powikłań należą:

  • reakcja alergiczna na leki,
  • zaburzenia czynności układu oddechowego i krążenia.

Dostępne obecnie metody znieczulenia, jak również możliwości kontrolowania stanu pacjenta podczas znieczulenia i bezpośrednio po jego zakończeniu, a także fachowy nadzór specjalistyczny, eliminują w bardzo znacznym stopniu możliwość wystąpienia powikłań.  Lekarz i pielęgniarka, poza wiedzą i doświadczeniem, dysponują obecnie nowymi i bezpiecznymi technikami znieczulenia, lekami szybko działającymi oraz lepszą, nowocześniejszą aparaturą do znieczulenia. Wszystko to wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa.

 

Centrum Diagnostyczno
Terapeutyczna „MEDYK”

Przychodnia Konin
Konin ul. Szpitalna 43
tel. 63 244 38 38, 63 263 31 00

Mapa dojazdu
 

Przychodnia Kalisz
Kalisz ul. Podkowińskiego 2
tel./fax 62 766 49 66

medyk@gastrolog.konin.pl
www.gastrolog.konin.pl

 

REJESTRACJA INTERNETOWA

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij