Holicoprobe

Nieinwazyjny ureazowy test oddechowy do wykrywania infekcji Helicobacter Pyroli

Test oddechowy do wykrywania Helicobacter pylori wykorzystuje mocznik znakowany izotopem węgla 14C. Bakteria Helicobacter pylori obecna w żołądku człowieka rozkłada połknięty przez pacjenta mocznik zawierający w swojej cząsteczce izotop węgla.

Ostatecznym etapem rozpadu mocznika jest woda i dwutlenek węgla. Dwutlenek węgla jest wydychany a wychwycone próbki powietrza są poddane analizie, która ma za zadanie oznaczyć ilość izotopu węgla.

Dlaczego wykonywane jest badanie?

Celem badania z zastosowaniem nieinwazyjnego testu oddechowego jest ustalenie czy przy stwierdzonej patologii żołądka lub dwunastnicy towarzyszy obecność Helicobacter pylori.

Obecność Helicobacter w żołądku zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka typu B (mogące prowadzić do nowotworu), wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Jakie są wskazania do wykonania badania?

  • Oporność leczenia wrzodów żołądka lub dwunastnicy pomimo prawidłowo prowadzonego leczenia.
  • Stale nawracające owrzodzenia żołądka i dwunastnicy.
  • Powikłania w przebiegu choroby wrzodowej również z krwawieniem z przewodu pokarmowego.
  • Nawracające dolegliwości dyspeptyczne po leczeniu mającym na celu eradykację Helicobacter pylori.

Jak dochodzi do zakażenia bakterią Helicobacter pylori?

Zakażenie występuje powszechnie na całym świecie. Następuje ono na drodze pokarmowej najczęściej we wczesnym dzieciństwie przed ukończeniem 10 roku życia. Do transmisji infekcji dochodzi z człowieka na człowieka. Może ona nastąpić w wyniku kontaktu ze śliną zainfekowanej osoby.

Zalety testu oddechowego

Test oddechowy jest całkowicie nieinwazyjny. Jego wykonanie pozwala zaoszczędzić pacjentowi nieprzyjemnego odczucia jakie występuje podczas tradycyjnej gastroskopii. Jest bardzo szybki, całość badania trwa około 20 minut. HELIPROBE TM® jest czuły w 95% i specyficzny w 100%. Mocznik pacjent przyjmuje w postaci kapsułki. Brak powikłań po badaniu. Nie ma specjalnych zaleceń co do zachowania się po badaniu. Test oddechowy może być powtarzany wielokrotnie i wykonywany w każdym wieku za wyjątkiem kobiet w ciąży z uwagi na obecność węgla C14.

Postępowanie przed badaniem – pacjent przed badaniem pozostaje 6 godzin na czczo

Istotne uwagi: przynajmniej 1 miesiąc bez antybiotykoterapii i 1 tydzień bez leków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego oraz 1 tydzień bez środków zobojętniających kwas żołądkowy. Przed wykonaniem testu sugeruje się umycie zębów, języka i wypłukanie gardła. Wskazanie to wynika z faktu wytwarzania ureazy przez florę bakteryjną jamy ustnej i pozwala ograniczyć ewentualne wygenerowanie fałszywego wyniku.

Proces eradykacji

Leczenie polega na całkowitym usunięciu bakterii zagnieżdżonej w błonie śluzowej żołądka czyli eradykacji. Eradykacja zapobiega nawrotom choroby i prowadzi do całkowitego wyleczenia chorego. Odpowiednie farmaceutyki wypisuje lekarz podczas konsultacji.

Inne testy do wykrywania Helicobacter pylori

 

Centrum Diagnostyczno
Terapeutyczna „MEDYK”

Przychodnia Konin
Konin ul. Szpitalna 43
tel. 63 244 38 38, 63 263 31 00

Mapa dojazdu
 

Przychodnia Kalisz
Kalisz ul. Podkowińskiego 2
tel./fax 62 766 49 66

medyk@gastrolog.konin.pl
www.gastrolog.konin.pl

 

REJESTRACJA INTERNETOWA

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij