Kapsułka endoskopowa

Endoskopia kapsułkowa jest nowym, rewolucyjnym badaniem nieinwazyjnym jelita cienkiego. W niedługim czasie dostępna będzie wersje do badania jelita grubego. Jest badaniem bezpiecznym, dobrze tolerowanym przez pacjentów, można je wykonać ambulatoryjnie u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 9-10 lat.

W trakcie badania pacjent może kontynuować swoją zwykłą codzienną aktywność. Badanie z zastosowaniem kapsułki endoskopowej służy do obrazowania błony śluzowej jelita cienkiego i wykonuje się je przy podejrzeniu zmian patologicznych zlokalizowanch  w tej części przewodu pokarmowego. Jelito cienkie stanowi w pewnym sensie lukę diagnostyczną, gdyż dotychczas stosowane metody diagnostyczne takie jak: gastroskopia, kolonoskopia, pasaż, tomografia komputerowa, angiografia dawały łącznie jedynie w około 40% prawidłową diagnozę.

Badania kliniczne wskazują, że proponowana Państwu metoda endoskopii kapsułkowej pozwala uwidocznić zmiany będące prawdopodobną przyczyną diagnozowanych objawów z ponad 70% skutecznością. Już w tej chwili jest uznawana za badanie z wyboru do oceny zaburzeń jelita cienkiego. Badanie nie zastępuje więc ani gastroskopii, ani kolonoskopii. Metoda nie pozwala także obecnie na pobieranie biopsji oraz na zastosowanie żadnej terapii endoskopowej. Pozwala jednak na uzyskanie rzeczywistych obrazów błony śluzowej jelita cienkiego co dotychczas było możliwe, wyłącznie po otwarciu jamy brzusznej.

Kapsułka MiroCam renomowanej firmy IntroMedic jest urządzeniem wielkości tabletki multiwitaminowej ( 24×11 mm), zawiera zminiaturyzowaną kamerę cyfrową, soczewkę, lampę błyskową LED, nadajnik radiowy, antenę i baterię. Zestaw do endoskopii kapsułkowej obejmuje także rejestrator z kompletem anten przyklejanych do skóry pacjenta oraz komputer ze specjalnym programem. MiroCam służącym do analizowania zdjęć przesłanych z kapsułki. Kapsułka jest połykana przez pacjenta i przemieszcza się biernie przez przewód pokarmowy dzięki jego naturalnym ruchom perystaltycznym. W tym czasie kamera znajdująca się wewnątrz kapsułki wykonuje liczne zdjęcia jelita cienkiego (4 zdjęcia na sekundę, czyli  około 120 tysięcy zdjęć w czasie 11 godzin trwania badania). Uzyskane obrazy przekazywane są, za pośrednictwem fal radiowych, przez zestaw 8 anten przyklejonych na brzuchu pacjenta, do rejestratora danych, który pacjent nosi na pasku zapiętym wokół pasa. Sygnały wysyłane przez kapsułkę umożliwiają także określenie jej przybliżonej pozycji w jamie brzusznej.

Badanie trwa 11 godzin, ponieważ tyle wynosi żywotność baterii zasilających kapsułkę. Po upływie tego czasu uzyskane dane są przekazywane z rejestratora do stacji komputerowej a oprogramowanie MiroCam przetwarza je na obrazy które są następnie oglądane i analizowane przez lekarza. Kapsułka jest jednorazowa i po zakończeniu badania jest wydalana z organizmu w sposób naturalny.

Wskazania do wykonania badania kapsułką endoskopową

Endoskopia kapsułkowa pomaga lekarzowi określić przyczyny nawracających lub przewlekłych dolegliwości takich jak bóle brzucha, biegunka, krwawienia lub niedokrwistość (anemia) wówczas, gdy gastroskopia ani kolonoskopia nie pozwoliły na postawienie rozpoznania. W niektórych przewlekłych chorobach przewodu pokarmowego metoda ta pozwala ocenić jak duża część jelita cienkiego zajęta jest przez stan chorobowy oraz pomaga monitorować efekty leczenia. Można też użyć kapsułkę do uzyskania danych dotyczących motoryki przewodu pokarmowego takie jak czas przejścia przez żołądek lub jelito cienkie. Kapsułka endoskopowa jest wydajnym narzędziem diagnostycznym u pacjentów, u których podejrzewa się choroby jelita cienkiego z obecnością objawów takich jak przewlekła biegunka, niewyjaśnione bóle brzucha, utrata masy ciała, niedokrwistość z niedoboru żelaza i utajone krwawienie z przewodu pokarmowego

Przygotowanie do badania

Pusty żołądek pozwala na przeprowadzenie najlepszego i najbezpieczniejszego badania, tak więc nie powinno się nic jeść ani pić przez 10 godzin przed badaniem. Przed badaniem należy przekazać informacje o przyjmowanych lekach. Może zajść potrzeba modyfikacji ich dawek na czas badania. Należy też poinformować o założonym rozruszniku serca, przebytych zabiegach chirurgicznych. Obrazy zebrane w czasie badania przenoszone do komputera, analizowane przez lekarza i przedstawione jak wynik badania. W czasie od połknięcia kapsułki do jej wydalenia nie można wykonywać badania za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) ani przebywać w pobliżu tego urządzenia.

Przeciwwskazania

Użycie kapsułki endoskopowej przeciwwskazane jest w poniższych okolicznościach:

 • W przypadku, gdy podejrzewa się u niego obecność zwężeń lub przetok w obrębie przewodu pokarmowego (na podstawie obrazu klinicznego i wcześniej wykonanych badań).
 • W przypadkach, gdy pacjent ma rozrusznik serca lub inne medyczne urządzenie elektryczne
 • W przypadkach, gdy pacjent ma zaburzenia połykania
 • Nie oceniano skuteczności i bezpieczeństwa endoskopii kapsułkowej u kobiet w ciąży.

Opis procedury badania:

 1. Pacjent powinien być odpowiednio przygotowany do badania zgodnie z zaleceniem lekarza. Kapsułka endoskopowa będzie przez 12 godzin wykonywała zapis badania. Jej wymiary to 24x11 mm
 2. Poniższe zdjęcia obrazują rozmieszczenie 9 przyklejanych elektrod na ciele pacjenta. Takie przygotowanie pozwala na kontynuowanie procedury.
 3. Trzymając opakowanie kapsułki do góry dnem należy zerwać powłokę sterylnego opakowania:
 4. Trzymając pudełko z kapsułką MiroCam, podnieś pokrywę pudełka
 5. Chwyć kapsułkę prawą ręką i usuń z pudełka. Nie dotykaj czoła kapsułki
 6. Po uprzednim umyciu rąk można wyciągnąć kapsułkę z opakowania za specjalny listek po czym chwycić końcówkę kapsułki kciukami i palcami wskazującymi, jak na zdjęciu poniżej

 7. Do odczytu i przesyłu sygnałów z kapsułki służy odbiornik bezprzewodowy. Otrzymany zapis interpretuje lekarz przy pomocy odpowiedniego programu komputerowego

Poniżej prezentujemy zdjęcia poglądowe wykonane za pomocą kapsułki endoskopowej. Proszę kliknąć na miniaturkę, aby powiększyć

 

Centrum Diagnostyczno
Terapeutyczna „MEDYK”

Przychodnia Konin
Konin ul. Szpitalna 43
tel. 63 244 38 38, 63 263 31 00

Mapa dojazdu
 

Przychodnia Kalisz
Kalisz ul. Podkowińskiego 2
tel./fax 62 766 49 66

medyk@gastrolog.konin.pl
www.gastrolog.konin.pl

 

REJESTRACJA INTERNETOWA

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij