Leczenie hemoroidów metodą HEMORON

Dotychczasowe metody leczenia choroby hemoroidalnej, czy to tradycyjne, czy nowocześniejsze - małoinwazyjne, za wyjątkiem operacji Morinagi, sprowadzają się do usuwania przerośniętych guzków krwawniczych. Metoda HEMORON®, podobnie do sposobu Morinagi, opiera się na założeniu, że guzki krwawnicze są człowiekowi potrzebne, więc nie należy ich usuwać, ale wystarczy przywrócić im pierwotną wielkość. W obu metodach robi się to poprzez zmniejszenie napływu krwi do guzka.

Aparat Hemoron Aparatura HEMORON® jest rodzajem wysoko wyspecjalizowanej diatermii jednobiegunowej, która, w przeciwieństwie do klasycznych diatermii nie zwęgla tkanek, ale je zagotowuje. Budowa elektrody czynnej aparatu HEMORON® pozwala na takie zogniskowanie energii prądu, że wzrost temperatury tkanek ma miejsce nie w miejscu przyłożenia elektrody do śluzówki jelita, ale w głębi dokładnie tam, gdzie przebiegają naczynia zasilające guzek krwawniczy. Dlatego powierzchnia błony śluzowej w miejscu przyłożenia elektrody pozostaje praktycznie nieuszkodzona.

Żadna z pozostałych metod nie jest tak mało inwazyjna jak metoda HEMORON®. W zależności od stopnia zaawansowania choroby hemoroidalnej i natężenia prądu jakie pacjent toleruje, koagulacja jednego guzka krwawniczego trwa od 2 do 12 minut. Cały zabieg, zaś nie dłużej niż 30'.

Aparat HEMORON® ma własny akumulator i podczas zabiegu nie jest połączony z siecią energetyczną!!! Aparat pracuje pod napięciem 12V z natężeniem prądu regulowanym od 2mA do 20mA. Takie parametry wykluczają porażenie prądem chorego nawet w wypadku awarii aparatury podczas zabiegu.

Przygotowanie chorego

Przed rozpoczęciem kuracji metodą HEMORON® chory przechodzi badanie kwalifikacyjne weryfikujące wstępne rozpoznanie choroby hemoroidalnej i określające stopień zaawansowania choroby. Przygotowanie chorego do badania polega na oczyszczeniu końcowego odcinka jelita przy pomocy lewatywy bezpośrednio przed badaniem. Naszym pacjentom zalecamy gotowy preparat o nazwie ENEMA, dostępny w aptekach, w cenie ok. 6PLN. Preparat ten działa natychmiast i jest bardzo skuteczny. Innym sposobem jest doodbytnicze podanie dwóch czopków glicerynowych dla dorosłych na 2 godziny przed badaniem. Nie polecamy głodówek, wielodniowego spożywania galaretek owocowych i stosowania silnych leków przeczyszczających.

Badanie

Badanie obejmuje szczegółowe zebranie wywiadu, badanie jamy brzusznej, badanie palcem przez odbyt oraz anoskopię. Jeżeli chory należy do grupy zwiększonego ryzyka nowotworowego, albo na podstawie rutynowego badania powstaje podejrzenie nowotworu, chory jest kierowany na dalsze badania diagnostyczne w celu wykluczenia, bądź potwierdzenia choroby nowotworowej.

Zasięg

Jeżeli w trakcie wstępnego badania chory zostanie zakwalifikowany do leczenia metodą HEMORON® to zabieg może być wykonany natychmiast. Oszczędza to choremu konieczności ponownego przygotowywania się do zabiegu. W anoskopie operacyjnym uwidaczniane są kolejne guzki krwawnicze i koagulowane przy pomocy aparatury HEMORON®. Ponieważ guzki krwawnicze położone są w strefie jelita w której nie ma już unerwienia czuciowego zabieg wykonywany jest bez konieczności znieczulania chorego. Mężczyźni podczas zabiegu odczuwają jedynie parcie na stolec lub parcie na mocz. Kobiety, dodatkowo, porównują swoje doznania do napięcia przedmiesiączkowego. Intensywność doznań podczas zabiegu zależy od wartości natężenia aplikowanego prądu. Większość chorych dobrze toleruje natężenie do 12 mA. Przy takiej wartości natężenia łączny czas zabiegu nie przekracza 20 minut.

Bezpośredni okres po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu chory jest w pełni sprawny. Przez kilka dni może odczuwać niewielki ból i trochę krwawić. Dolegliwości te nie są na tyle duże aby chory musiał zmieniać swój dotychczasowy tryb życia. Naszym chorym zalecamy jedynie aby w trakcie kuracji powstrzymali się od intensywnego wysiłku fizycznego. Wszystkie, wyżej opisane dolegliwości ustępują najdalej po tygodniu od wykonania zabiegu. Również dolegliwości, które występowały przed zabiegiem, takie jak np. świąd, krwawienie czy bóle znacznie zmniejszają swoją intensywność. Mogą też całkowicie ustąpić, co niestety nie oznacza jeszcze całkowitego wyleczenia.

Kuracja

U 90% chorych na pełny cykl leczniczy składają się trzy zabiegi, wykonywane nie częściej niż co trzy tygodnie i nie rzadziej niż co 5-6 tygodni. Odstępy między kolejnymi zabiegami dobierane są indywidualnie, w zależności od wskazań lekarskich i możliwości pacjenta. Takie "frakcjonowane" prowadzenie kuracji ma na celu zmniejszenie do minimum możliwości powikłań np. pod postacią zwężeń odbytu. Powyższe zasady są aktualne w stosunku do choroby hemoroidalnej w I, II, i III stopniu zaawansowania. Guzki krwawnicze znajdujące się w IV stopniu zaawansowania choroby mogą być skutecznie leczone metodą HEMORON®, ale plan kuracji jest zawsze ustalany indywidualnie.

Skuteczność metody

W dostępnej literaturze fachowej przyjmuje się, że przeprowadzenie kuracji metodą HEMORON® powinno zagwarantować min. dwa lata bez nawrotu. Metodę stosujemy od trzech lat. Jak do tej pory, żaden z naszych blisko 600 pacjentów nie miał nawrotu choroby. Z zagranicznych doniesień naukowych wynika, że w pięcioletnim okresie obserwacji odsetek nawrotów nie przekracza 0,5%, co czyni metodę najskuteczniejszą wśród wszystkich metod przyczynowego leczenia choroby hemoroidalnej.

Bezpieczeństwo metody

W konkurencji z metodami inwazyjnymi każda metoda mało inwazyjna wygrywa zdecydowanie. Sam fakt wykonywania zabiegu bez konieczności znieczulenia zabezpiecza chorego przed wszystkimi możliwymi powikłaniami "anestezjologicznymi". Metoda HEMORON® gwarantuje najmniejsze uszkodzenie tkanek wśród wszystkich metod małoinwazyjnych, nie mówiąc o metodach chirurgii klasycznej. Tym samym ryzyko ewentualnych powikłań jest znikome i wynosi ok. 0,5% . Wynik ten czyni metodę HEMORON® najbezpieczniejszą metodą przyczynowego leczenia choroby hemoroidalnej!

Informacje pochodzą ze strony hemoroidy.net

 

Centrum Diagnostyczno
Terapeutyczna „MEDYK”

Przychodnia Konin
Konin ul. Szpitalna 43
tel. 63 244 38 38, 63 263 31 00

Mapa dojazdu
 

Przychodnia Kalisz
Kalisz ul. Podkowińskiego 2
tel./fax 62 766 49 66

medyk@gastrolog.konin.pl
www.gastrolog.konin.pl

 

REJESTRACJA INTERNETOWA

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij