Biocard Celiac Test

Co to jest celiakia?

Celiakia (choroba trzewna) nie jest alergią, lecz autoimmunologicznym przewlekłym schorzeniem jelit, polegającym na nieodwracalnej nietolerancji glutenu - złożonego białka będącego składnikiem ziaren pszenicy (okisz, kamut), żyta, owsa, jęczmienia, pszenżyta. Skutkuje ona brakiem możliwości przyswajania składników pokarmowanych niezbędnych do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do wielu objawów celiakii (zależnych między innymi od wieku pacjenta) zaliczyć można: bóle i wzdęcia brzucha, chudnięcie, zahamowanie wzrostu u dzieci, nieprawidłowe wypróżnienia (zaparcia lub biegunka), wymioty, zmiany na skórze (choroba Duhringa). Celiakia może przebiegać także w sposób skąpy objawowo, co niestety zdarza się coraz częściej. Objawami celiakii może być być oporna na leczenie niedokrwistość, niedorozwój szkliwa zębowego, uporczywe afty, osteoporoza, brak miesiączek, poronienia, bezpłodność, ogólny spadek odporności, depresja oraz choroby autoimmunologiczne jak nadczynność tarczycy czy autoimmunologiczne zapalenie wątroby. Często towrzyszy innym schorzeniom takim jak cukrzyca typu I, choroby układu nerwowego, kostnego, nerek i wątroby, chorobom endokrynologicznym czy chorobom płuc. Przyjmuje się, że na celiakię choruje około 1% społeczeństwa, najczęściej o tym nie wiedząc (dotyczy to zwłaszcza osób dorosłych).

Nie wykryta i nieleczona celiakia może prowadzić do wystąpienia osteoporozy, bezpłodności oraz wielu innych groźnych dla życia skutków jak np. zwiększone ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.

Co to jest BIOCARD CELIAC TEST?

Jest to jedyny obecnie na skalę światową "domowy" (czyli do samodzielnego wykonania) test do wykrywania celiakii. Należy przy tym zaznaczyć, że znajduje on również zastosowanie w profesjonalnej praktyce lekarskiej oraz diagnostyce laboratoryjnej zarówno w badaniach indywidualnych pacjentów jak i w badaniach przesiewowych, których praktycznie nie da się wykonać przy pomocy całego panelu kosztownych i trudno dostępnych w codziennej diagnostyce testów ELISA czy biopsji.

BIOCARD CELIAC TEST wykrywa przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie IgA, uznanej za bardzo czuły i specyficzny marker w rozpoznawaniu celiakii. Pojawienie się go we krwi związane jest z zanikiem kosmków błony śluzowej jelita cienkiego, które to zjawisko jest istotą tej choroby, spowodowane reakcją autoimmunologiczną na zawarty w spożywanym pożywieniu gluten. Jest to też taki test, który po raz pierwszy daje szeroką możliwość wykrycia celiakii u osób mających niespecyficzne dolegliwości, których przyczyny nie udaje sie wyjaśnić przez specjalistów zajmujących się danymi schorzeniami. Test daje także szansę na monitorowanie prawidłowości diety bezglutenowej dla osób z wykrytą i potwierdzoną celiakią. Zwykle test potwierdzający prawidłowość stosowanej diety bezglutenowej wykonuje się, po co najmniej trzech miesiącach jej stosowania. Problem jest o tyle istotny, że aktualne regulacje prawne nie nakładają obowiązku informowania przez producenta żywności o możliwości wystąpienia glutenu w danym produkcie. Może to dotyczyć złożonych produktów spożywczych, w których teoretycznie nie powinnien on występować, a z uwagi na technologie spożywcze może się znajdować. Warto pamiętać, że nawet śladowe ilości glutenu są dla celiaka "trucizną".

Jak wykonać test?

Test należy wykonać dokładnie według załaczonej instrukcji. Trwa to zaledwie kilka minut. Wszystkie elementy konieczne do wykonania oznaczenia są zawarte w zestawie. Wykonanie testu polega na nakłuciu palca, przystawieniu kapilarki do kropli krwi, włożeniu kapilarki do probówki z buforem i zamknięciu jej. Następnie należy wymieszać zawartość probówki poprzez potrzasanie dla całkowitego wymieszania krwi z buforem, pobrać pipetą i nakroplić 3 krople do studzienki S na karcie testowej. Wynik odczytać w ciągu 5-10 minut.

Kto powinien zrobić test i kiedy?

Test powinny wykonać osoby, u których obserwuje się objawy specyficzne dla różnych chorób, których przyczyny nie wyjaśniają wizyty lekarskie u specjalistów np. brak apetytu, osłabienie, wymioty, nadmierne wypadanie włosów, bóle głowy, mięśni i kości, uporczywa anemia, poronienia, brak miesiączek. Powinni go wykonać też krewni I-go stopnia osób z rozpoznaną celiakią gdyż z danych statystycznych wynika, że około 10% spośród nich jest chorych na celiakię.

Ze względu na fakt, że obecnie jedyną terapią skuteczną w walce z celiakią jest dieta bezglutenowa, wczesna i właściwa diagnoza tej choroby jest bardzo ważna. BIOCARD CELIAC TEST może być także pożytecznym narzędziem monitorowania prawidłowości stosowanej diety bezglutenowej, dlatego dla własnej wiedzy warto co pewien czas go wykonać.

Co oznacza wynik pozytywny?

Wynik pozytywny oznacza, że najprawdopodobniej jesteś chory na celiakię i to ona właśnie jest powodem Twoich poważnych w skutkach, przewlekłych dolegliwości. Oznacza także konieczność wizyty u specjalisty, który zleci badania ostatecznie potwierdzające celiakię.

Co oznacza wynik negatywny?

Wynik negatywny oznacza z ogromnym prawdopodobieństwem, że nie jesteś chory na celiakię.

Dlaczego u mnie test "nie wyszedł"?

Test da wynik negatywny w przypadku osób niewytwarzających przeciwciał w klasie IgA, zdarza się to u kilku procent populacji.

Test nie wyjdzie również u osób, które są chore na celiakie, ale pozostają co najmniej kilka miesięcy na prawidłowej, ściśle przestrzeganej diecie bezglutenowej - nie dochodzi wtedy do zaniku kosmków i pojawienia się przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej.

Zalety testu:

  • Bezpieczny, wygodny i prosty w użyciu.
  • Szybki - wynik w ciągu 5-10 minut, bez potrzeby długiego oczekiwania na wyniki testów laboratoryjnych.
  • Wiarygodny - dokładność taka sama jak testów wykonywanych przez profesjonalne laboratoria diagnostyczne.
  • Czułość - 96,3%
  • Specyficzność - 89,7%
  • Jakość i użyteczność BIOCARD CELIAC TEST potwierdzają indeksowane niezależne publikacje.

 

Centrum Diagnostyczno
Terapeutyczna „MEDYK”

Przychodnia Konin
Konin ul. Szpitalna 43
tel. 63 244 38 38, 63 263 31 00

Mapa dojazdu
 

Przychodnia Kalisz
Kalisz ul. Podkowińskiego 2
tel./fax 62 766 49 66

medyk@gastrolog.konin.pl
www.gastrolog.konin.pl

 

REJESTRACJA INTERNETOWA

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij